Dispečerské řízení výroben OZE

Popis projektu

Kompletní řešení pro připojení např. fotovoltaických elektráren nad 100 kWp k distribuční síti umožňuje regulaci měničů výrobny na základě povelů z dispečinku ČEZ Distribuce, EG.D, PRE, LDS či výstupu přijímače HDO stupňovitě v režimu 0%, 30%, 60% a 100%. Na dispečink jsou přenášena naměřená data o spotřebě OM, výrobě FVE, stavy rozpadového místa a jističů, působení ochran, venkovní teplota, osvit a podobně. 
Řešení je založeno na řídící a komunikační jednotce ELVAC RTU 7MC3-D, PLC automatech a elektroměrech Siemens. Komunikace s měniči FVE probíhá standardně protokolem Modbus TCP/RTU či bezpotenciálovými kontakty. Data o výrobě a spotřebě odběrného místa jsou získávána z elektroměrů s protokolem Modbus TCP. Na přání zákazníka zajistíme regulaci výroby FVE pro minimalizaci přetoků do distribuční sítě, omezení přetoků či záporné výkupní ceně elektrické energie dle denního trhu (SPOT) či regulaci jalového výkonu.

Řešení je vhodné i pro projekty sdružující v jednom odběrném místě více dílčích výroben například na jednotlivých objektech rozsáhlých firemních areálů. Předností našich řešení je vzdálený přístup pro oprávněné osoby k zobrazení aktuálního stavu zařízení a archivu naměřených hodnot odkudkoli pomocí WWW prohlížeče. Všechna řešení umožňují vzdálenou konfiguraci a monitoring. Dodáváme i řešení pro regulaci zdrojů do 100 kWp a nad 1000 kWp.

Dispečerská řízení splňují požadavky na kybernetickou bezpečnost a komunikační protokol IEC60870-5-104. Výroba do 4 týdnů. Návrhy technického řešení do 3 dní.

Služby

Dispečerské řízení výroben FVE
Provoz IS a ICT technologií

Realizace

2022-2024